corpera.com

Koronavirüs Salgını: Uluslararası Şirketler Hangi Önlemleri Alıyor

Koronavirüs Salgını: Uluslararası Şirketler Hangi Önlemleri Alıyor 

Bütün dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle şirketler çalışma politikalarını gözden geçirmek ve yeni önlemler almak zorunda kalıyor. Kriz durumlarında vatandaşını koruma zorunluluğu devletlere; çalışanlarını, müşterilerini ve içinde bulundukları toplulukları koruma görevi de şirketlere düşüyor. Birçok şirket çalışanlarını korumak için iş yapış şekillerini ve rutinlerini değiştirirken bu süreçte çalışan haklarının genişletilmesi gibi konular da yeniden tartışılmaya başlandı. Uluslararası şirketler ise bunun bir adım ötesine geçerek hem faaliyet gösterdikleri ülkedeki toplumlara hem de küresel çabalara destek olmak üzere adımlar atıyor.

Bu örneklerden bazılarını, önümüzdeki dönemde şirketinizin kurumsal ilişkiler stratejisini belirlerken ilham verebileceği düşüncesiyle sizler için bir araya getirdik:

• Amazon

E-ticaret devi Amazon, salgın nedeniyle artan online alışveriş taleplerini karşılamak için 100.000 depo ve teslimat çalışanını işe alacağını açıkladı. ABD’de bu pozisyonlarda çalışacak kişilerin maaşlarını Nisan ayına kadar saat başı 2 dolar arttıracak. Buna ek olarak Seattle’da salgından etkilenen küçük işletmelere yardımcı olmak için 5 milyon dolarlık fon oluşturdu.

Amazon AWS (Amazon Web Services) COVID-19 ile mücadelede teşhis, araştırma ve test süreçlerini hızlandırmak için 20 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Genel merkezinin bulduğu Seattle’da alacağı bir diğer önlem de evde koronavirüs test imkanı sağlamak. Seattle Koronavirüs Değerlendirme Ağı (SCAN) tarafından sağlanan test kitlerinin lojistiğini Amazon üstlenecek. SCAN Bill Gates tarafından finanse ediliyor

• Apple

Apple Çin dışındaki mağazalarını yeni bir açıklama yapılana kadar kapatacağını duyurdu. Mağaza çalışanlarına saatlik ücretlerini ödemeye devam edeceğini ve izin politikalarını genişlettiğini açıkladı. 

Koronavirüs ile ilgili sorular için ses asistanı Siri’ye güncelleme yaptı. ABD Halk Sağlığı servisi tarafından sağlanan bilgilerle kullanıcılara ön tanı koyabilecek.

• Alibaba

Çinli teknoloji devi Alibaba COVID-19’u teşhis etmek için yapay zeka sistemi geliştirdi. Tanı sistemi koronavirüs vakasından alınan görüntüler ve verilerle eğitilip Çin’deki hastanelerde denendi. Yapay zeka sistemi saniyeler içerisinde %96 doğruluk oranıyla COVID-19 hastalığını teşhis edebiliyor.

Alibaba Kurucusu Jack Ma, Afrika kıtası için yardımlara başlayacağını açıkladı. Bu kapsamda 1,1 milyon test kiti, 6 milyon maske ve 60.000 koruyucu giysi bağışlayacak. Ma, ABD’ye 500 milyon dolar değerinde test kiti bağışlayacağını ve aynı yardımları Avrupa ve İran’a da yapacağını açıklamıştı.

• Cisco

Teknoloji devi Cisco, koronavirüs ile mücadele için 225 milyon dolar yardım yapacak. 8 milyon dolar nakit ve 210 milyon dolarlık ürün içeren yatırım Birleşmiş Milletler Vakfı’nın COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu dahil olmak üzere çeşitli organizasyonlara dağıtılacak.

Ücretsiz Webex, online iş birliği platformu, hesaplarına ek özellikler ekleyen şirket, koronavirüsten etkilenen firmalara 90 günlük ücretsiz işletme lisansı sunuyor.

• Enterprise Rent-A-Car

Araç kiralama şirketi Enterprise Rent-A-Car Amerika’daki üniversite öğrencilerinin evlerine dönebilmeleri için yardımcı oluyor. Üniversite öğrencilerinden “genç kira ücreti” almayacaklarını duyuran şirket araç kiralama yaşını 21’den 18’e indirdi.

• Facebook

Sosyal medya şirketi Facebook, koronavirüs hakkında aktif aksiyon alan şirketlerden biri. Kullanıcılarını fiyat dolandırıcılığına karşı korumak amacıyla medikal maske, el dezenfektanı gibi ürünlerin reklamlarını yasakladı. Bütün ofislerini kapatarak şirket genelinde uzaktan çalışma modelini uygulamanın yanı sıra yaklaşık 45.000 çalışanına 1.000 USD bonus vereceğini açıkladı. Salgından etkilenen küçük işletmelere yardımcı olmak için 100 milyon dolarlık destek programı oluşturdu. Paydaşlarına sağladığı çeşitli desteklerin yanı sıra sağlık çalışanlarına 720 bin adet maske bağışı yapacağını duyurdu. 

• Ford

Türkiye’de üretimi ilk durduran otomotiv şirketi olan Ford, Amerika’daki üretimini de en az 30 Mart’a kadar askıya aldı. Geçen ay hisse senedinin yaklaşık yarı yarıya düşmesinin üzerine, salgın sırasında insanların araç satın alması için yeni bir program geliştirdi. Araçlarını Ford Credit finansmanı ile alan müşteriler için altı aylık ödeme rahatlığı sağlayan program müşterilere ilk ödemelerini 3 ay erteleme olanağı sunuyor.

• Google

Yapay zekâ yardımıyla binlerce tehlikeli veya yanıltıcı koronavirüs bilgisi içeren videoları yayından kaldıran Google, salgından çıkar sağlamaya çalışan yüz binlerce reklamı engelledi. Birçok şirket gibi virüsün yayılmasını önlemek amacıyla dünyanın dört bir yanındaki çalışanları için uzaktan çalışma politikası uygulan ilk şirketlerden biri oldu. Ayrıca tam-zamanlı statüsünde olmayan çalışanlarının faydalanabileceği bir fon geliştirdiğini açıkladı.

Uzaktan çalışanların ve öğrencilerin verimliliğini artırmak amacıyla G Suite müşterilerinin Hangouts Meet videokonferans uygulamasına ücretsiz erişimlerini sağladı.  

Google ait DeepMind şirketi, virüsle ilgili birkaç proteinin yapı tahminlerini yayınladı. Henüz deneysel olarak kanıtlanmayan bu tahminlerin COVID-19’la ilgili çalışmalara katkıda bulunacağı umuluyor.

• Giorgio Armani

Ünlü İtalyan modacı Giorgio Armani, ülkesi İtalya’ya 1,25 milyon Euro bağışta bulundu. Armani’nin bağışı koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’nın Roma ve Milan kentindeki dört hastaneye iletildi. Armani Group salgının yayılmasını önlemek amacıyla Milano Moda Haftası gösterisini seyircisiz yapma kararı almıştı.

• JPMorgan Chase

Çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketi JPMorgan Chase COVID-19’un sağlık ve uzun vadeli ekonomik etkilerine yönelik 50 milyon dolarlık yardımseverlik taahhüdü verdi. Bütün çalışanlarının hastalık izinlerini uzatmaya ek olarak salgın dönemindeki çalışma zorluklarını hafifletmek amacıyla banka memurlarına ve diğer “ön safhada çalışanlarına” tek seferlik 1.000 dolar’a varan bonus verdiğini açıkladı.

• Louis Vuitton

Louis Vuitton, Celine, Fendi gibi markaları bünyesinde bulunduran LMVH Grubu parfüm üretim hatlarını el dezenfektanı üretmek için kullanacaklarını açıkladı. Fransa’daki ürün eksikliğini gidermeye yardımcı olmak için çalışan şirket ayrıca ülkeye 40 milyon cerrahi maske tedarik edeceğini duyurdu.

 • Lush

Kozmetik zinciri Lush, el yıkama alışkanlığını ve erişilebilirliğini artırmak amacıyla halkı mağazalarına davet ediyor. Vitrinlerini sağlık kuruluşlarının önerdiği el yıkama yönergelerini tanıtmak için kullanan firma herkese ücretsiz el yıkama sunuyor.

• McDonalds

17 Mart’ta virüsün yayılmasını önlemek amacıyla İngiltere ve İrlanda şubelerindeki oturma alanlarını kapatan McDonalds, 23 Mart 19:00 itibariyle ülke genelindeki şubelerini kapatacağını açıkladı. Şirket gelecek günlerde yiyecek ve içecek dağıtmak için yerel topluluk gruplarıyla birlikte çalışmayı planlıyor. Tüm restoran çalışanları 5 Nisan’a kadar planlanan vardiyaları için tam ücret alacak.

• Microsoft

Birçok ülkede mağazalarını kapatan şirket, hizmetlerini internet aracılığıyla sunuyor. İtalya, Norveç, Japonya ve diğer birçok ülkede kamu kurumları Microsoft 365 üzerinden koronavirüs ile ilgili aksiyonlarını koordine ediyor ve vatandaşlarını bilgilendiriyor. Microsoft İngiltere, salgın sırasında tüm NHS (Ulusal Sağlık Sistemi) çalışanlarının hızlı iletişim kurabilmesi amacıyla Microsoft Teams’i ücretsiz sunuyor.

Microsoft, COVID-19 hakkındaki tüm bilimsel literatürün açık, makine tarafından okunabilen veri kümesini oluşturmak için araştırma kurumlarıyla iş birliği yapıyor. Ayrıca koronavirüsün yayılımının takip edilebileceği interaktif Bing haritası yayınladı. Harita üzerinden ülke bazında vaka kırımları görüntülenebiliyor.

• Netflix

Koronavirüs salgını eğlence sektöründe çalışan yüz binlerce kişinin işsiz kalmasına neden oldu. Netflix, işsiz kalan kreatif topluluğa yardımcı olmak amacıyla 100 milyon dolarlık bir yardım fonu oluşturdu. Fonun büyük bir çoğunluğu Netflix’in kendi işçilerine ayrılırken, 15 milyon dolarlık payı da üçüncü taraflar, kâr amacı gütmeyen acil yardım kuruluşları ve geniş çaplı üretim yapılan ülkelerdeki işsiz kalan çalışanlarına gidecek. Netflix İçerik Yöneticisi Ted Sarandos “Birlikte çalıştığımız insanlar kadar güçlüyüz.” mesajını verdi.

Ayrıca Netflix, Avrupa’daki yayın kalitesini 30 günlüğüne düşürme kararı aldı. Karar, AB Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton’un salgın döneminde internet altyapısında oluşan stresi önlemek için dijital platformların yüksek çözünürlüklerini düşürmesi talebi üzerine alındı.

• Nike

Nike, vakıfı ve ortaklarıyla iş birliği ile koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için 15 milyon dolar bağışladığını açıkladı. Hastalara yardım etmek ve virüsün yayılmasını engellemek için genel merkezinin bulunduğu Oregon eyaletine 10 milyon dolar ve küresel çalışmalara 5 milyon bağışlayacak.

• Virgin Group

Seyahat ve eğlence sektörlerinde faaliyet gösteren Virgin Şirketler Grubu’nun kurucusu ve CEO’su Richard Branson, şirketindeki 70,000 çalışanın işini korumak için $250m (£214m) yatırım yapacağını taahhüt etti. 22 Mart’ta yayınladığı blog yazısında Branson, geniş çaplı ekonomik iyileşmenin dünya genelinde hükümetlerin uygulayacağı çeşitli destek programlarını başarıyla seferber etmesine bağlı olduğunu vurguladı.

• PepsiCo

PepsiCo ABD merkezli tüm çalışanlarına genişletilmiş faydalar ve “ön safhada” çalışanlarına – üreten, taşıyan ve satan- ek ücret sağlayacak. Üretime ara verilen tesislerindeki çalışanlara 12 haftaya kadar tam ücret vermenin yanı sıra ücretsiz COVID-19 testi imkanı da sunuyor.

• Roche

İsviçreli ilaç devi Roche ABD’ye koronavirüs testleri göndermeye başladı. Tam otomatik testler, güçlü analiz makineleri sayesinde her sekiz saatte bir 960’a sonuç verme kapasitesine sahip.

• Starbucks

Starbucks Kıdemli Başkan Yardımcısı Rossann Williams’ın çalışanlara yazdığı mektupta “Gerçekçi olalım. Latte’ler vazgeçilmez değildir.” diyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Starbucks Amerika ve Kanada’daki şubelerinin çoğunu en az 2 hafta kapatma kararı aldı. Hizmetlerini geçici olarak arabaya servis ve al-götür ile sınırlayan Starbucks, sağlık çalışanlarına ve ilk müdahale ekiplerine destek sağlamak amacıyla hastane ve çevresindeki şubelerini açık tutacak. Çalışanlarına işe gelseler de gelmeseler de 30 gün boyunca ödeme yapmakla beraber felaket maaşı, ruh sağlığı, hastalık ödeneği ve çocuk bakım desteği de sunuyor. Bu kararın öncesinde şirket, Çin’deki 2.000 şubesini kapatmış ve kişisel termoslarının kullanımı yasaklamıştı. 

• Tesla

Birçok otomobil şirketi gibi Tesla da Amerika’daki operasyonlarını askıya alma kararı aldı. 23 Mart’tan itibaren Kaliforniya’daki üretim tesisini geçici olarak kapatan şirket “temassız” araç teslimatına devam edecek.

Tesla CEO’su Elon Musk, COVID-19 salgınında kullanılan kritik tıbbi cihazlardan biri olan suni solunum cihazı üreteceğini açıklamıştı. Musk sözünü tutarak 23 Mart günü Kaliforniya hastanelerine 1.000 adet suni temin etti. Ayrıca koronavirüsle ilgili araştırma yapan bir araştırmacının Seattle’daki evine 50.000 adet N95 maskesi yolladı.

• Unilever

Dünyanın en büyük hızlı tüketim şirketlerinden Unilever, küresel koronavirüs mücadelelerine 100 milyon Euro’luk sabun, dezenfektan, çamaşır suyu ve yiyecek bağışlarıyla katkıda bulunacak. Dünya Ekonomik Forumu’nun COVID Eylem Planı Platformuna en az 50 milyon Euro’luk sabun ve dezenfektan ürün bağışının yanı sıra üretim hatlarını hastane, okul ve diğer kurumsal alanlarda kullanılmak üzere dezenfektan üretecek şekilde uyarlayacak. Bu kapsamda Unilever Türkiye hastanelerin hijyen gereksinimlerini karşılamak amacıyla Sağlık Bakanlığı’na 230 ton Domestos bağışı yaptı.

• Zoom

Web konferans ve iletişim platformu Zoom, Japonya, İtalya ve ABD’deki ilkokul, ortaokul ve liselere ücretiz erişim imkânı sağlıyor. Salgın nedeniyle uzaktan eğitim ve çalışma araçlarına talebin arttığı bu dönemde Zoom en popüler uygulamalar arasında. 

Contact Form

Contact us for all questions, suggestions

...